Kurorty nadmorskie w Polsce - Kołobrzeg


Kołobrzeg
Kołobrzeg, położony nad Zatoką Pomorską, to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów i urlopowiczów. Jest to jedno z najstarszych miast na Pomorzu i jeden z największych kurortów Pomorza Zachodniego. W XIX w., dzięki obecnym tu źródłom solankowym, Kołobrzeg stał się popularnym kurortem i pozostaje nim do dziś. Kołobrzeg to także regionalny ośrodek kulturalny i ważny port morski, który pełni funkcje handlowe, pasażerskie, rybackie i jachtowe.
 

Klimat

Klimat Kołobrzegu kształtowany jest przez wpływ Morza Bałtyckiego i jest znacznie zróżnicowany miejscowo. Można tu wyróżnić kilka mikroregionów klimatycznych, między innymi: klimat plaży, klimat parku i lasu na wydmach na zachód od parku, klimat terenu zabudowanego (uzdrowisko i centrum miasta). Cechą charakterystyczną Kołobrzegu jest występowanie małej liczby dni bardzo gorących i bardzo zimnych. Jeśli chodzi o opady, to ich roczna suma przekracza średnie dane liczbowe odnotowane dla pozostałej części kraju. Średnia roczna temperatura wynosi tu około 8°C.
 

Walory uzdrowiskowe Kołobrzegu

Ze względu na korzystny lokalny mikroklimat i liczne sanatoria, Kołobrzeg jest uznawany za jedno z największych uzdrowisk nad Bałtykiem. W Kołobrzegu i okolicach występują naturalne surowce lecznicze - znajdują się tu źródła solanki, źródła wody mineralnej, a także pokłady borowiny (torfu leczniczego). W uzdrowisku leczy się głównie choroby krążenia, choroby dróg oddechowych i schorzenia stawowe, ale także: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporozę i choroby skórne.
 

Plaża w Kołobrzegu

Kołobrzeg posiada trzy kąpieliska morskie:
 • Kąpielisko Zachód (Kołobrzeg Zachód) o długości 1400 m,
 • Kąpielisko Centralne (Kołobrzeg Wschód) o długości 1300 m,
 • Kąpielisko Wschód (Podczele) o długości 100 m.
Plaża w Kołobrzegu jest piaszczysta, szeroka, czysta i niedawno "odbudowana". Inwestycję odbudowy plaży (największą w Polsce) rozpoczęto w 2010 roku, a ukończono w roku 2012. W ramach inwestycji plaża została sztucznie zasilona 700 tys. m3 piasku.
Na kołobrzeskiej plaży znajduje się molo, po którym można spacerować, natomiast w oddali widoczna jest latarnia morska.  Przy plaży znajduje się wiele straganików, sklepików, barów i restauracji. W sezonie nie brakuje atrakcji dla najmłodszych - takich jak dmuchane pałace, zjeżdżalnie.
 

Atrakcje turystyczne Kołobrzegu

 1. Molo i promenada nadmorska
  Molo w KołobrzeguMolo w Kołobrzegu jest najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce. Długość mola wynosi 220 m, a jego szerokość - 9 m.
  Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało pod koniec XIX wieku, jednak zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Współczesne molo zostało oddane do użytku w 1971 roku.
  Na molo usytuowane są ławeczki, na których można przysiąść i odpocząć. Na samym końcu budowli znajduje się mała przystań dla statków wycieczkowych, skąd można popłynąć na krótkie rejsy widokowe. Z molo można podziwiać widok latarni morskiej oraz fale Bałtyku.
  Promenada nadmorska w Kołobrzegu to popularne miejsce spacerowe. Przy promenadzie znajduje się wiele punktów gastronomicznych i sklepików z pamiątkami, tutaj również tętni życie kulturalno-rozrywkowe, zwłaszcza w sezonie letnim.
   
 2. Latarnia Morska
  Latarnia Morska w KołobrzeguLatarnia usytuowana jest na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku - pierwsze światło zapalono w 1666 roku. Latarnia została zniszczona podczas II wojny światowej i wkrótce po tym została odbudowana. Wieżę latarni wzniesiono przy wykorzystaniu konstrukcji dawnego fortu, znajdującego się u wejścia do kołobrzeskiego portu. Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jej zasięg dochodzi do 16 Mm.
  Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających. Z latarni można podziwiać piękną panoramę Kołobrzegu, natomiast w podziemiach obiektu znajduje się Muzeum Minerałów, w którym można podziwiać minerały z całego świata.
   
 3. Port Kołobrzeg
  Port w KołobrzeguPort handlowo-rybacki posiadający marinę jachtową i spełniący również funkcję pasażerską. W porcie znajduje się także Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb oraz morskie przejście graniczne. Tereny portowe usytuowane są na obu brzegach rzeki Parsęty: po wschodniej stronie znajduje się port handlowy i przystań pasażerska, na wyspie Solnej znajduje się marina, a na zachodnim brzegu jest przystań rybacka i baza okrętów marynarki wojennej. Port osłaniają dwa falochrony (jeden o długości 308 m, drugi o długości 205 m). W porcie cumują pływające zabytki - okręty wojskowe i stare galeony. Z portu można również wyruszyć na rejs wycieczkowy.
   
 4. Pomnik Zaślubin Polski z morzem
  Pomnik Zaślubin Polski z morzem w KołobrzeguPomnik, powstały w 1963, upamiętniający zaślubiny Polski z Bałtykiem (które miały miejsce w 1945 roku). Akt zaślubin był symbolem uzyskania dostępu do morza. W dno Bałtyku została wbita flaga Polski, a jeden z żołnierzy rzucił w morze pierścień tym samym dokonując symbolicznego aktu zaślubin. Pomnik znajduje się przy bulwarze Jana Szymańskiego – nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola. Z pomnikiem związana jest legenda, według której przejście na bezdechu z jednej strony pomnika na drugą przez okno spełnia pomyślane wcześniej życzenie.
   
 5. Oceanarium
  OceanariumWizyta w dwupoziomowym oceanarium to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego i uzupełnienie wiedzy przyrodniczej - nie tylko u dorosłych, ale także i u dzieci. W oceanarium można podziwiać prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach. W oceanarium znajdują się wystawy tematyczne oraz nowoczesne instalacje oceaniczne w imponujących akwariach z morskimi rybami i ssakami.
   
 6. Nadmorski Park Zdrojowy
  Największy w Kołobrzegu park (o powierzchni około 31 ha) im. Stefana Żeromskiego, który został założony w XIX wieku. Znajdują się tu liczne okazy starych i rzadko spotykanych drzew, które można podziwiać podczas spacerów alejkami parku. W parku znajduje się także ścieżka zdrowia, gdzie można skorzystać z przyrządów do ćwiczeń. Park oddziela miasto od pasa wydm nadmorskich.
   
 7. Muzeum Oręża Polskiego
  Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguMuzeum, w którym można zapoznać się ze zbiorami militariów od wczesnego średniowiecza do współczesności (w oddziale Dzieje Oręża Polskiego) oraz z historią Kołobrzegu (w oddziale Historia Miasta). W bogatych zbiorach muzeum znajduje się między innymi uzbrojenie ochronne, oporządzenia, ubiory, odznaczenia, pamiątki historyczne oraz zabytki techniki. Muzeum posiada również plenerową wystawę broni i pojazdów.
   

Inne, niekonwencjonalne atrakcje w Kołobrzegu

Oprócz leżenia na plaży, spacerów po ulubionych miejscach w Kołobrzegu oraz zwiedzania zabytków i miasta, Kołobrzeg oferuje szereg innych atrakcji, które ubarwią pobyt zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Są to między innymi:
 1. Park linowy
  Park linowy to specjalnie przygotowany układ siatek, lin, drabinek, mostków, podestów, itp. rozpiętych od drzewa do drzewa na różnych wysokościach. Przejście taką trasą, znajdującą się na często niemałej wysokości, dostarcza dużej dawki adrenaliny. Osoby korzystające z parku linowego są oczywiście specjalnie zabezpieczone (uprzężą, kaskiem, linkami zabezpieczającymi, karabińczykami do bezpiecznego poruszania się po przeszkodach), natomiast sam sprzęt, z którego składają się trasy, posiada odpowiednie atesty.
  W kołobrzeskim parku linowym znajdują się trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności - łatwa (dla dzieci od 7 lat lub mierzących przynajmniej 120 cm wzrostu), średniotrudna (dla wyższych dzieci i dorosłych mierzących minimum 140 cm wzrostu) oraz trasa dość trudna (dla dzieci i dorosłych przekraczających 160 cm wzrostu).
  Park jest czynny od maja do września, jednak na życzenie zorganizowanych grup istnieje możliwość skorzystania z parku również poza sezonem.
  Więcej informacji znajduje się na stronie www.parklinowy.kolobrzeg.pl.
   
 2. Miasteczko Dziki Zachód w Zieleniewie koło Kołobrzegu
  "Dziki Zachód" jest doskonałym miejscem dla osób spragnionych przygód w stylu westernowym. Jest to miejsce gdzie można spotkać prawdziwych kowboi, odwiedzić saloon z kowbojskim jedzeniem, zobaczyć westernowe show, napad na bank, pokazy kaskaderskie. Można także udać się do wioski indiańskiej, odwiedzić indiański wigwam, posłuchać indiańskich opowieści, zobaczyć egzotyczne stroje Indian i ich barwne tańce, zapalić fajkę pokoju. Więcej informacji znajduje się na stronie www.dzikizachod.com.pl.
   
 3. Bastion - Centrum Atrakcji Wojskowych
  Centrum Atrakcji Wojskowych to świetny sposób na dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia. W Bastionie znajduje się jedna z największych kolekcji sprzętu wojskowego i pancernego - między innymi czołg T 55, samochody pancerne, opancerzone transportery i nie tylko. Pojazdy te można nie tylko zwiedzać, ale przede wszystkim można się nimi przejechać po poligonie, co dostarcza niesamowitych wrażeń i emocji. W Bastionie można także zjeść ciepły posiłek z wojskowej kuchni polowej, postrzelać z broni pneumatycznej, a także skorzystać z oferty sklepu z artykułami wojskowymi. Więcej informacji znajduje się na stronie www.bastion-panzer.com.pl.
   
 4. Summer Car - wycieczki ekologicznymi pojazdami po Kołobrzegu
  Summer Car w KołobrzeguSummer Car w KołobrzeguSummer Car to możliwość zwiedzania Kołobrzegu podczas przejażdżki ekologicznymi i przyjaznymi dla środowiska pojazdami. Wycieczkowicze mogą przejechać się po mieście dwoma rodzajami pojazdów - białymi, o nowoczesnym desingie oraz złotymi, w stylu retro. Podczas przejażdżki lektor w ciekawy sposób opowiada o mijanych obiektach.
  Wycieczki są prowadzone w języku polskim, angielskim i niemieckim. Dzięki zabezpieczeniu pojazdów przed deszczem oraz nadmiernym słońcem można udać się na wycieczkę także przy kapryśnej pogodzie. Pojazdy dostosowane są do przewozu dzieci, dorosłych, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Więcej informacji znajduje się na stronie www.summercar.pl.
   
 5. Muzeum 6D - Maszoperia
  Muzeum 6D w KołobrzeguMuzeum 6D w KołobrzeguMuzeum 6D to nowe miejsce na turystycznej mapie Kołobrzegu. Obiekt został udostępniony zwiedzającym 30 kwietnia 2013 roku. Jest to jedyne tego typu miejsce w Europie.
  Po całym muzeum oprowadza lektor, który swoim opowiadaniem przenosi zwiedzających do roku 1913. Ekspozycja w muzeum zawiera trójwymiarowe malowidła (oglądane w okularach 3D, w świetle UV), unikalne przedmioty z epoki (takie jak: sieci rybackie, wiosła, kotwice), a samo zwiedzanie muzeum odbywa się przy efektach specjalnych (mgła, zapach, wiatr, bańki mydlane, ruchoma podłoga i wiele innych). Więcej informacji znajduje się na stronie www.muzeum6d.pl.
   

Aktywny wypoczynek w Kołobrzegu

Osoby, które lubią w sposób aktywny spędzać czas i urlop, docenią:
 • szlaki rowerowe,
 • szlaki kajakowe,
 • szlaki piesze,
 • rejsy wycieczkowe, wędkarskie oraz wyprawy nurkowe,
 • rejsy do wybrzeży Szwecji i na duńską wyspę Bornholm.
 


Wyświetl większą mapę


Oceń: 
1
2
3
4
5
Ocena: 4  (liczba głosów: 3)
Opublikowano: 3 kwietnia 2013
Ostatnia aktualizacja: 7 maja 2013
Zobacz także
Komentarze (2)
e-wczasy
20.10.2013 20:22 odpowiedz
Kołobrzeg bez dwóch zdań to dla mnie jedno z najpiękniejszych polskich miast. Idealne na wczasy nie tylko w pełni lata, bo wypocząć można tutaj także poza pełnym ludzi sezonem.
Klaudia
Klaudia
11.08.2016 17:49 odpowiedz
Oceanarium zdecydowanie odradzam. Dwupoziomowe ale to zupelne dno. Wszystko wychodza z tamtad rozczarowani.
Dodaj komentarz
Pozostało znaków: 5000
Twoje imię / nick*:
Twój e-mail*:

(adres e-mail nie będzie nigdzie publikowany)
Strona WWW:
Przepisz znaki: