Kurorty nadmorskie w Polsce - Międzyzdroje


Międzyzdroje
Międzyzdroje położone są nad Morzem Bałtyckim, nad Zatoką Pomorską, na środkowej części wyspy Wolin. Jest to bardzo popularny wśród turystów kurort z ponad 150-letnią tradycją (walory uzdrowiskowe i wypoczynkowe tego miejsca odkrywano już na początku XIX wieku).
Atuty tego miejsca to bez wątpienia jego atrakcyjne położenie, bliskość Wolińskiego Parku Narodowego, szeroka plaża, czyste wody Zatoki, zdrowotny mikroklimat sprzyjający leczeniu wielu schorzeń, a także piękne krajobrazy, dzika przyroda, wiele miejsc przeznaczonych do spacerowania i odpoczynku oraz wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia i zwiedzenia.
 

Klimat

Na klimat tego miejsca wpływa Morze Bałtyckie i wody Zatoki Pomorskiej - charakteryzuje się on dużą wilgotnością powietrza i zmiennością pogody. W ciągu doby występują tu dość duże różnice temperatur - zwłaszcza w okresie wiosennym. Okresy letnie są raczej mało upalne. Jesienie są tu długie i ciepłe, a zimy są raczej łagodne i z małymi opadami śniegu.
 

Walory uzdrowiskowe Międzyzdrojów

Międzyzdroje, ze względu na swój nadmorski klimat, polecane są zwłaszcza osobom mającym problemy z układem krążenia, układem oddechowym, a także osobom ze schorzeniami skórnymi. Sanatoria w Międzyzdrojach przyciągają kuracjuszy zarówno z całej Polski jak i zza granicy. Do wspomagania leczenia wykorzystywane są nie tylko klimatyczne walory miejscowości, ale również nowoczesne metody lecznicze - m. in. kąpiele mineralne, wody termalne, masaże.
Długie spacery po plaży, deptaku spacerowym, skwerkach i parkach miejskich, z jednoczesnym oddychaniem czystym i nadmorskim powietrzem, również sprzyjają zdrowiu, relaksowi i pozwalają organizmowi odpocząć i zregenerować się.
 

Plaża w Międzyzdrojach

Plaża w MiędzyzdrojachSzerokość plaży w Międzyzdrojach w najszerszym odcinku dochodzi do około 72 m. Z plaży można podziwiać wysoki i malowniczy klif woliński z wzgórzem Gosań, będącym najwyższym punktem polskiego wybrzeża. Z plaży, w głąb morza, wychodzi molo o długości niemal 400 m.
Latem nie brakuje atrakcji dla dzieci - na plaży ustawiane są place zabaw, zjeżdżalnie wodne, trampoliny. Znajdują się tu również wypożyczalnie sprzętu plażowego i do pływania, a także punkty gastronomiczne. Na wschodnim krańcu plaży znajduje się baza rybacka, w której stoją kutry wykorzystywane do połowu ryb. Centrum miasta od plaży oddziela pasmo niewysokich wydm.
 

Atrakcje turystyczne w Międzyzdrojach

 1. Molo
  Molo w MiędzyzdrojachMolo w Międzyzdrojach wychodzi z plaży w głąb Zatoki Pomorskiej i ma długość 395 m.
  Molo posiada status przystani morskiej - na końcu znajduje się przystań dla statków, które wypływają stąd do Świnoujścia i nadmorskich, niemieckich miejscowości.
  Obiekt został udostępniony turystom w 2005 roku. Wejście na molo jest bezpłatne.
  W okolicy molo znajduje się pasaż handlowy z punktami gastronomicznymi, oraz czynna przez cały rok dyskoteka.
  Molo to ulubione miejsce zakochanych par - na pamiątkę pobytu w Międzyzdrojach i w dowód miłości zakochani zawieszają kłódki na balustradzie.
  Jest to doskonałe miejsce do spacerów o każdej porze roku. Z molo roztacza się piękna panorama na Zatokę Pomorską, piaszczysta plażę i klifowe brzegi Wolina.
   
 2. Promenada Gwiazd
  Aleja Gwiazd w MiędzyzdrojachPromenada Gwiazd, zwana również Aleją Gwiazd, to miejsce wzorowane na alei gwiazd znajdującej się w Hollywood oraz Cannes (gdzie gwiazdy kina pozostawiają odcisk swoich dłoni lub stóp). Aleja ma około 100 m długości, a w jej podłożu znajdują się płyty z odciskami dłoni wybitnych twórców filmowych. Na deptaku znajduje się ponad 100 odcisków dłoni, można tu podziwiać również rzeźby poświęcone polskim reżyserom i aktorom. Pierwsze odciski dłoni pojawiły się w 1996 roku, kiedy to w Międzyzdrojach odbył się pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd.
   
 3. Gabinet Figur Woskowych
  Gabinet Figur Woskowych w MiędzyzdrojachGabinet Figur Woskowych mieszczący się w Międzyzdrojach to jeden z większych tego typu obiektów w Polsce. Można tu podziwiać niemal 100 figur woskowych, które przedstawiają znane osoby ze świata kina, muzyki, sportu, polityki, a także postacie z filmów i bajek, postacie mitologiczne. Figury są naturalnej wielkości człowieka. W Gabinecie Figur można robić sobie zdjęcia z każdym eksponatem.
   
 4. Woliński Park Narodowy
  Woliński Park NarodowyPark narodowy, utworzony w 1960 roku, znajdujący się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin. Jest to najpiękniejszy i zarazem najwyższy w Polsce odcinek wybrzeża klifowego.
  Znajdują się tu szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, szlaki rowerowe, punkty widokowe, a także takie atrakcje turystyczne jak: Muzeum Przyrodnicze, Zagroda Pokazowa Żubrów, Jezioro Turkusowe, bunkier V3 (jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3 z czasów II wojny światowej), nadmorskie głazowisko Głazy Piastowskie, Grodzisko Lubin (pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie), Latarnia Morska Kikut.
   
 5. Zagroda Pokazowa Żubrów
  Zagroda Pokazowa Żubrów w MiędzyzdrojachZagroda żubrów, znajdująca się w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego, to teren na którym żyje kilku przedstawicieli żubrów - gatunku zagrożonego wyginięciem. Turyści mają możliwość oglądania żubrów z tarasów widokowych. Zagroda jest także ostoją dla innych zwierząt (jeleni, dzików, saren) - które są osłabione, chore, kalekie lub osierocone. Stałymi mieszkańcami rezerwatu są również orły bieliki.
   
 6. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
  Muzeum znajduje się w nowoczesnym obiekcie o oryginalnej architekturze - w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego. W salach muzeum można oglądać bogate zbiory fauny i flory, występującej na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu także dioramy (diorama to rodzaj panoramy), które przedstawiają zwierzęta w naturalnym środowisku. W muzeum znajdują się kolekcje m. in. ssaków, ptactwa, zwierząt wodnych, owadów, motyli. Można tu także pooglądać wyjątkowe okazy bursztynów. Obok muzeum można poobserwować orły bieliki, które zostały uratowane przez pracowników parku i które obecnie w nim zamieszkują. W muzeum znajduje się również sala wystaw okresowych (malarstwo, fotografika przyrodnicza).
   
 7. Park Zdrojowy
  Park Zdrojowy w MiędzyzdrojachPark Zdrojowy im. Fryderyka Chopina został założony w drugiej połowie XIX wieku. Rośnie tu wiele efektownych i rzadkich gatunków drzew. Turyści spacerujący po parku mogą odpocząć na znajdujących się w parku ławeczkach i posłuchać plusku wody tryskającej z fontann. W Parku Zdrojowym mieści się zabytkowy dom zdrojowy, Międzynarodowy Dom Kultury oraz Gabinet Figur Woskowych. Naprzeciwko muzeum figur woskowych znajduje się amfiteatr, na deskach którego odbywają się różne występy artystyczne.
   
 8. Wzgórze Gosań
  Wzgórze Gosań - MiędzyzdrojeZnajdujące się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego wzgórze Gosań to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża - ma wysokości około 95 m n.p.m. Gosań jest jednym z czterech punktów widokowych Wolińskiego Parku Narodowego - rozciąga się stąd piękny widok na Zatokę Pomorską.
   
 9. Bunkier V3
  Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja zlokalizowana jest w Zalesiu - na byłym, tajnym poligonie doświadczalnym - i znajduje się w bunkrze, w którym składowane były pociski V-3. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. W pobliżu muzeum znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie można zapoznać się z ciekawostkami przyrodniczymi Parku, a także z jego ofertą.
 


Wyświetl większą mapę


Oceń: 
1
2
3
4
5
Ocena: 5  (liczba głosów: 1)
Opublikowano: 25 marca 2013
Zobacz także
Komentarze (2)
Jenna
18.07.2013 16:48 odpowiedz
Szczęśliwy jestem, że się tutaj jakoś znalazłem, niezwykle interesujące miejsce!
Rewanżując się, zapraszam do mnie!
Meagan
08.09.2013 23:58 odpowiedz
Świetnie tutaj! ;-) Dziękuję za tak wybitnie sugestywne treści!
Najlepszości i liczę na zrewanżowanie się wizytą! :)
Dodaj komentarz
Pozostało znaków: 5000
Twoje imię / nick*:
Twój e-mail*:

(adres e-mail nie będzie nigdzie publikowany)
Strona WWW:
Przepisz znaki: