Kurorty nadmorskie w Polsce - Świnoujście

Świnoujście
Świnoujście to uzdrowisko znajdujące się na zachodnio-północnym krańcu Polski, wprost przy granicy z Niemcami.
Miejscowość ta nazywana jest krainą 44 wysp, z racji swojego położenia na łącznie 44 wysepkach, z których trzy największe z nich są zamieszkałe (Uznam, Wolin i Karsibór).
Poza walorami wypoczynkowymi i uzdrowiskowymi, jest to również ważny port i baza marynarki wojennej - z racji swojego położenia (Świnoujście od północy graniczy z Bałtykiem, od południa z Zalewem Szczecińskim, a od zachodu z granicą Niemiec).
 

Klimat

Latem klimat w Świnoujściu jest dość zmienny. Zdarzają się zarówno okresy długiego ocieplenia oraz słonecznej i ciepłej pogody, jak i odwrotnie - okresy deszczowe (choć opady są tu niewielkie).
Zimy w Świnoujściu są mniej mroźne i bardziej łagodne niż w innych częściach kraju.
 

Walory uzdrowiskowe Świnoujścia

Świnoujście jest popularnym uzdrowiskiem, ze względu na swój unikalny mikroklimat i bogate złoża leczniczych mineralnych surowców. Świnoujście jako uzdrowisko jest aktywne przez cały rok. Obecnie leczy się tu choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, choroby reumatyczne, zaburzenia przemiany materii, choroby skóry i inne. Bardzo duży wpływ na leczenie wielu chorób ma lokalny klimat. Długie spacery po plaży, wdychanie nadmorskiego powietrza, kąpiele słoneczne i morskie - pomagają zarówno na bóle reumatyczne, jak i na ogólne odstresowanie i zrelaksowanie organizmu i psychiki. Na turystów czekają tutaj różnorodne zabiegi lecznicze, fizykoterapeutyczne, kosmetyczne, regenerujące i relaksujące.
 

Plaża w Świnoujściu

Plaża w ŚwinoujściuPlaża w Świnoujściu to jedna z najszerszych plaż w Polsce - miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Plaża rozprzestrzenia się na odcinku ok. 10 km.
W okresie letnim morska woda jest tu najcieplejsza, porównując do reszty polskiego wybrzeża Bałtyku.
W Świnoujściu znajdują się dwa letnie kąpieliska morskie. Kąpieliska są dosyć płytkie, ze względu na zjawisko cofania się morza (które to zjawisko co roku powiększa również szerokość plaży).
Kąpielisko znajdujące się na wyspie Uznam, co roku od 2006 otrzymuje "Błękitną Flagę" - jest to międzynarodowy certyfikat przyznawany marinom i kąpieliskom, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz działań informacyjnych.
 

Atrakcje turystyczne w Świnoujściu

 1. Latarnia morska
  Latarnia Morska w ŚwinoujściuJest to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu, a także jedna z najwyższych w Europie (jej wysokość to 64,8 m). Latarnia pierwszy raz zaświeciła 1 grudnia 1857 roku.
  Ze szczytu wieży latarni można podziwiać przepiękną panoramę. W budynku przylegającym do wieży znajduje się także Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, które można zwiedzać codziennie przez cały rok.
   
 2. Falochrony
  Falochrony w ŚwinoujściuZabytkowe falochrony, powstałe w latach 1818-23 na polecenie króla pruskiego, są oryginalnym zabytkiem Świnoujścia. Falochrony zbudowane są głównie z kamienia - w czasach gdy powstawały uznawane były za cud techniki.
  Krótszy falochron (zachowany do dziś praktycznie bez przeróbek) ma długość około 250 m, natomiast dłuższy (wyremontowany i wzmocniony żelbetonem) - około 1400 m. Oba falochrony wpuszczone są daleko w morze. Na obu falochronach znajdują się trasy spacerowe, jedne z najpopularniejszych w całym Świnoujściu.
   
 3. Park Zdrojowy
  Park Zdrojowy w ŚwinoujściuZnajdujący się na wyspie Uznam zabytkowy park krajobrazowy, który został utworzony z końcem XVIII wieku, a następnie znacznie powiększony w XIX wieku. Park został zaprojektowany przez słynnego pruskiego architekta ogrodów królewskich znajdujących się w m.in. Berlinie oraz Poczdamie.
  Powierzchnia parku to 58 ha. W parku znajduje się wiele różnorodnych okazów roślinności śródziemnomorskiej - zarówno drzew (liczących sobie nawet 150 lat) jak i krzewów. Park ozdabiają także liczne rzeźby.
  Alejki parku, poprzeplatane pomiędzy bogatą roślinnością, zachęcają do długich i zdrowotnych spacerów.
  Na terenie parku znajdują się dwa place zabaw, które umilą czas młodszym urlopowiczom. W zachodniej części parku znajdują się obiekty sportowe - korty tenisowe, boiska, stadion.
   
 4. Promenada
  Promenada w ŚwinoujściuPromenada w Świnoujściu to deptak, który graniczy z dzielnicą uzdrowiskową. Znajduje się tu wiele ławeczek, na których można przysiąść, odpocząć i poobserwować częste miniwystępy i koncerty artystów. Znajdują się tu również przepiękne fontanny, muszla koncertowa i oceanarium . Wzdłuż promenady znajduje się wiele miejsc, w których można zjeść smaczną przekąskę, rybkę i inne dania nadmorskiej kuchni. W miejscu tym znajduje się również sporo ogródków piwnych, barów, kawiarni, sklepów i sklepików z pamiątkami. Na promenadzie można również skorzystać z darmowego, bezprzewodowego Internetu.
   
 5. Forty
  Fort Anioła w Świnoujściu  Fort Gerharda w Świnoujściu  Fort Zachodni w Świnoujściu
  Świnoujście jest jedyną w Polsce twierdzą morską, z całkiem dobrze zachowanymi fortyfikacjami. Twierdza Świnoujście to pruski zespół fortyfikacji powstały w XIX wieku. Twierdza składała się z czterech fortów, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się trzy forty: Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni.
   
 6. Wieża widokowa
  Wieża widokowa w Świnoujściu to pozostałość po kościele protestanckim, który został zniszczony pod koniec II wojny światowej. W 2003 roku wieża została odrestaurowana i udostępniona dla zwiedzających. Z tarasu widokowego wieży można podziwiać przepiękny widok na Świnoujście.
   
 7. Woliński Park Narodowy
  Szlak w Wolińskim Parku NarodowymPolski park narodowy, utworzony w 1960 roku, znajdujący się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin. Jest to najpiękniejszy i zarazem najwyższy w Polsce odcinek wybrzeża klifowego.
  Znajdują się tu szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, punkty widokowe, szlaki rowerowe, a także takie atrakcje jak: Muzeum Przyrodnicze, Zagroda Pokazowa Żubrów, Jezioro Turkusowe, bunkier V3 (jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3 z czasów II wojny światowej), nadmorskie głazowisko Głazy Piastowskie, Latarnia Morska Kikut, Grodzisko Lubin (pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie).
   

Co jeszcze warto odwiedzić?

 • Termy Bałtyckie - centrum rekreacyjno-lecznicze, które znajduje się zaledwie 3km od Świnoujścia, po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Termy korzystają z wody termalnej „Jodosolanka z Heringsdorfu”, wydobywanej z własnego źródła. Na turystów czeka tutaj kompleks basenów z wodą termalną, bicze wodne, leżanki, masaż wodny i powietrzny, sauny. Na najmłodszych czekają tu groty wodne, mini-dżungla z wodospadem i ślizgawką, brodzik.
 • Rezerwat Karsiborska Kępa – ptasi rezerwat, położony na Wyspie Karsibór. Znajduje się tu ponad 140 rzadkich gatunków ptaków (również takich, które zalicza się do wymierających w skali światowej), które można podziwiać przez cały rok.
 • Rezerwat Karsiborskie Paprocie – rezerwat florystyczny, znajdujący się w Świdnym Lesie na Wyspie Karsibór.
 • Muzeum Rybołówstwa Morskiego - zbiory muzeum prezentują historię rybołówstwa, dzieje Świnoujścia i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej.
 

Aktywny wypoczynek w Świnoujściu

Dla osób, którym nie wystarczy zwiedzenie miasta oraz kąpiele morskie i słoneczne, Świnoujście oferuje różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku.

Szlaki rowerowe - ponad 100 km tras rowerowych, przebiegających również przez ważne i ciekawe punkty kurortu.
 • "Świdny Las" - szlak rowerowy o długości ok. 28 km.
  Świdny Las usytuowany jest na najbardziej wysuniętej na południowy zachód części wyspy Uznam. Szlak sąsiaduje z osiedlami miasta, codziennie przez sam jego środek przejeżdża wielu turystów, jednak podróżując tym szlakiem można znaleźć także miejsca bardziej "dzikie".
  Na szlaku znajduje się: Kanał Piastowski, rezerwat "Karsiborskie Paprocie", a na jego końcu - falochron Kanału Piastowskiego. Ze względu na bardzo piaszczysty dojazd do falochronu, ostatni odcinek trasy przeznaczony jest raczej dla najbardziej wytrwałych rowerzystów.
 • "Dookoła wyspy Karsibór" - szlak rowerowy o długości ok. 21 km.
  Szlak rowerowy prowadzący przez łąki, lasy, trzcinowiska Karsiboru - jest to miejsce idealne dla osób, szukających kontaktu z naturą.
  Na szlaku znajduje się: Most Piastowski, Basen U-Bootów, falochron Kanału Piastowskiego, Kościół Najświętszej Marii Panny, rezerwat ptaków "Karsbiorska Kępa", cmentarz ewangelicki, pomnik lotników RAF.
 • R-10 - szlak rowerowy o długości ok. 23 km
  R-10 to odcinek międzynarodowego szlaku, położonego wokół Bałtyku. Szlak ten łączy Świnoujście z m.in. Międzyzdrojami i Dziwnowem i przebiega bardzo blisko morskiego brzegu, omijając ruchliwe szosy. Leśne odcinki szlaku, poza miastem, są przeznaczone dla bardziej wytrwałych rowerzystów, ze względu na dość trudną nawierzchnię.
  Na szlaku znajduje się: Dzielnica Nadmorska, Stawa „Młyny”, Fort Zachodni, Fort Anioła, Park Zdrojowy, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Fort Gerharda, latarnia morska, falochron wschodni, betonowy bunkier "Dzwon".
 • "Dookoła Zalewu Szczecińskiego" - szlak rowerowy o długości ok. 20 km.
  Szlak prowadzi brzegami Zalewu Szczecińskiego - od Świnoujścia po miasto Wolin, obfitującego w piękne widoki na wzgórzach południowo-wschodniego brzegu wyspy. W przyszłości szlak ma łączyć cały Zalew - zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Szlak rowerowy posiada pewne trudne odcinki (ruchliwe szosy, pagórki) - z tego względu przeznaczony jest dla bardziej "zaprawionych w bojach" rowerzystów.
 • Szlak rowerowy Feiningera - o długości ok. 50 km.
  Szlak rowerowy na wyspie Uznam, przebiegający zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest to szlak śladami Lyonela Feiningera - artysty niemieckiego pochodzenia, który był zafascynowany przyrodą i malowniczymi widokami wyspy. Na szlaku tym znajdują się obiekty, które artysta umieszczał na swoich pracach.

Kajaki
Dwa oznakowane szlaki kajakowe w rozlewisku Starej Świny oferują wszystko co niezbędne, jeśli chodzi o niezapomniany spływ kajakowy. Podczas spływu można obserwować liczne przyrodnicze niespodzianki, na przykład żeremia bobrowe oraz kołujące nad głową orły bieliki.
Trasy obydwu szlaków - "44 wysp" o długości ok. 30 km oraz szlak wzdłuż brzegów wyspy Wolin o długości ok. 60 km - zaczynają się w karsiborskim ośrodku wypoczynkowym "Marina". W ośrodku można wypożyczyć sprzęt wodny.

Windsurfing, kitesurfing, skimboard
Świnoujście, położone na styku cyrkulacji morskich i lądowych wiatrów, jest miejscem które idealnie nadaje się do uprawiania sportów takich jak kitesurfing, windsurfing czy skimboard. Dość płytki akwen i szeroka plaża są dodatkowym atutem - instruktorzy polecają Świnoujście jako najbezpieczniejsze do nauki kitesurfingu i skimboardu.

Żeglarstwo
Świnoujście stanowi świetną bazę do żeglugi zarówno morskiej jak i śródlądowej - dzięki swojemu położeniu geograficznemu, różnorodności i atrakcyjności akwenów wodnych. Dla żeglarzy o nieco mniejszych umiejętnościach polecane są rozlewiska i jeziora Starej Świny, natomiast bardziej wytrawni żeglarze, którzy pływają na otwartych akwenach, mogą wypłynąć na Morze Bałtyckie. W Basenie Północnym znajduje się największy na polskim wybrzeżu port jachtowy, przewidziany na około 350 jednostek.
 


Wyświetl większą mapę


Oceń: 
1
2
3
4
5
Ocena: 3.3  (liczba głosów: 4)
Opublikowano: 22 marca 2013
Zobacz także
Komentarze (0)
Nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj komentarz
Pozostało znaków: 5000
Twoje imię / nick*:
Twój e-mail*:

(adres e-mail nie będzie nigdzie publikowany)
Strona WWW:
Przepisz znaki: